Neler yeni

İyi Bir Lol Oyuncusu Olmanın Yolları

suat2121

Level 10
Üye
Katılım
15 Şub 2017
Mesajlar
112
Beğeniler
12
Puanları
348
Konum
diyarbakır
#1
Bu rehbere başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey bunun bir oyun olduğunu unutmamak ve oyun içinde ve dışında sakin olmayı öğrenmektir.

Oyun Bilgisi

Her şeyden önce oyun bilginizi geliştirmeniz gerekiyor. İyi bir oyuncu olabilmek için iyi bir oyun bilgisine sahip olmak şarttır. Bir yeteneğin bekleme süresi nedir? Riven’a karşı hangi şampiyonlar güçlüdür? Ejderhaya ne zaman başlamak gerekir? Viktor’un sıçrası ne zaman gelecek? gibi bilgileri bilmek sizi oyun içerisinde 1-0 öne geçirir. Rakibinizi öngörebilir ve buna göre davranabilirsiniz.

Pozisyon Alma

Bu konuda en büyük sorunu saldırı gücü taşıyıcıları yaşamaktadır. Bu rolde sorun yaşayanların çoğu nerede duracaklarını, ne zaman geri çıkacaklarını kestiremeyenlerdir. 2017 sezonu ADC oyuncuları için çok zor geçmesine rağmen Imaqtpie, DoubleLift ve WildTurtle gibi oyuncuların hala bu rolde terör estirmesini pozisyonlarını nasıl alacaklarını bilmelerine bağlayabiliriz. Pozisyon almak sadece ADC’ler için önemli değildir. Kendini geliştirmek isteyen her oyuncu bu konuya dikkat etmelidir. Bunu öğrenmek isteyenlere en büyük önerim yukarıda belirttiğim oyuncular gibi profesyonel oyuncuların maçlar esnasında nasıl hareket ettiklerini gözlemlemeleridir.

Şampiyon Havuzu

İyi bir oyuncunun bir diğer özelliği de şampiyon havuzunun geniş olmasıdır. Ne kadar çok şampiyonda ustalaşırsanız dereceli sıralarda tırmanmanız o kadar kolaylaşır. Ana rolünüze uygun olmayan şampiyonlarda bile ustalaşmanızı öneririm. Her durumda rakibinize göre avantajlı seçimler yapmanızı kolaylaştıracaktır. Tamam, tek bir şampiyonla da bunu başarabilirsiniz ama daha zor ve yorucu olacaktır.

Oyun Mekanikleri

Her şampiyonun farklı bir mekaniği, farklı bir oynanış şekli vardır. Bir Riven oyuncusu eğer iyi olmak istiyorsa şampiyonun kombolarını en iyi şekilde bilmeli ve doğru zamanda kullanmayı öğrenmelidir. Bir Lee Sin oyuncusu insec hareketini öğrenmelidir. Bu tür mekanikleri öğrenmeniz için de yapmanız gereken tek şey alıştırma yapmak. Siz yine de bunu derecelide yapmamaya özen gösterin.

Harita Bilgisi

Şu ana kadar sadece sizden bahsettik. Biraz da haritadan konuşmak gerekiyor. Ejderha, vadinin alameti, baron gibi görevlere nasıl odaklanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ormancıysanız karşı ormancıyı kontrol etmeli nerede olabileceğini tahmin etmelisiniz. Oynadığınız koridorda minyon dalgalarını kontrol etmeyi, ne zaman ittirip ne zaman üstünüze çekeceğinizi öğrenmelisiniz. Totem koymayı unutmamalı ve haritada görüşünüzü her zaman üst düzeyde tutmalısınız.

İletişim

Bu kısım iki bölümden oluşuyor. İlk olarak takımla iletişiminizi en üst düzeyde tutmalısınız. Rakibinizin o an nerede ne yaptığını takımla paylaşmak çok önemli. Üst koridorda yok olan bir düşmanı orta koridor oyuncusuna söylemek takım arkadaşınızın hayatını kurtarabilir. Ormancıya rakip oyuncunun sıçra attığını söylemek kolay bir baskın fırsatı doğurabilir. Ormancılar rakip ormancıyı iyi takip edin ve takımınızı ejderha süreleri konusunda uyarın.

İkinci olarak, bence en önemli konu bu, sakın flame yapmayın. Orta koridor oyuncunuz kötü oynuyor olabilir ama bilerek yapıyorum demediği sürece ona hakaret etmenin size bir faydası yok. Unutmayın herkesin kötü günü olabilir. Sonuçta yaptığınız flame’in tek getirisi size kızgın bir takım arkadaşı ve kaybetmeye giden bir yoldur.

Sakin Olmak

Son olarak bahsetmek istediğim şey sakin olun. Kötü gününüzde olabilirsiniz. Üst üste kaybediyor olabilirsiniz ve bu sizi kızdırıyor olabilir. Bu durumda oyuna girmeden önce durun. Derin bir nefes alın ve önce kendinizi sakinleştirin. Oyun içinde sakin olun, takım arkadaşlarınıza hakaret etmeyin ve oyunu nasıl çevirebileceğinizi düşünün. Çok ölmeye başladıysanız oyun şeklinizi değiştirin. Daha geride oynayın. Sizin bu tutumunuz takımınızdakileri de sakinleştirecektir. Kötü giden bir maçı çevirdiğinizde galibiyet ekranına bakmak insanı heyecanlandırır. Fakat maçı kaybettiğinizde de derin bir nefes alıp sakinleşmeyi öğrenin.​
 
K. Sahibi
K.Sahibi
suat2121

suat2121

Level 10
Üye
Katılım
15 Şub 2017
Mesajlar
112
Beğeniler
12
Puanları
348
Konum
diyarbakır
#2
FeDeRaL @FeDeRaL NaimSazak @NaimSazak FLejyoners @FLejyoners Sabit Konu Pls